Dragi čitaoče,
Posle višemesečnih brižljivih priprema, sa ponosom predstavljam javnosti prvi mađarski istraživački portal u Vojvodini: „Átlátszó Vajdaság” (čita se: Atlatso Vajdašag, a u prevodu je: Transparentna Vojvodina)!
Pripreme i implementacija su trajali mesecima, mada je ovaj portal zapravo rezultat višegodišnjeg rada. Moram dodati i to da je pokretanje ovog portala pokušaj da nadoknadim višedecenijsko kašnjenje da vojvođanskim Mađarima i novinarskoj profesiji vratim jedan novinarski žanr koji je apsolutno potreban ovoj zajednici u današnje vreme.
Ne, nisam pogrešila u izboru reči, kada sam koristila glagol “vratiti”, jer ni sama nisam bila ubeđena da je moja kritika savremene mađarske novinarske profesije u Vojvodini u potpunosti ispravna, tj. da starije kolege nisu obezbedile smenu generacije zahtevne čitalačke publike i stručno obnavljanje kojom se efekat medije na formiranje javnog mnjenja može preovladati. A pošto je najbolji način da se hipoteze dokažu – ili opovrgnu – je njihovo ispitivanje, na magistarskim studijama sam istraživala tradicije istraživačkog novinarstva u mađarskoj mediji u Vojvodini. Pouka tog rada jeste to da i u ovoj maloj profesionalnoj zajednici su postojale preteče istraživačkog novinarstva – ako ništa drugo, neki novinari su imali stav neophodan za negovanje takvog novinarstva – i koliko su mogli, trudili su se da temeljno istražuju neugodne, pa čak i opasne teme od javnog interesa.
Istovremeno, pošto mediji ne samo obaveštavaju o javnim događajima, već i sami postaju njihova žrtva, ovo istraživanje me je ubedilo da shvatim: bilo je nemoguće ispuniti takva očekivanja kao manjina prvo u jugoslovenskom jednopartijskom sistemu, a zatim u godinama južnoslovenskih ratova, pa kasnije tokom dugotrajne konsolidacije – kada se ranjivost manjinskog života stalno i sve jače odjekivala. Ipak, osvetljavanje moje prethodne pretpostavke iz novog aspekta je samo još više potvrdilo da je konačno došlo vreme da se ovaj propust nadoknadi.
Novinarstvom se bavim od 2009. godine. Tokom studiranja, karijeru sam započela kao dopisnica portala Vajdaság Ma u Subotici. Od 2012. godine sam postala profesionalna novinarka nedeljnika Hét Nap, od 2014. sam bila urednica rubrike za kulturu i dobila sam nagradu Udruženja mađarskih novinara Vojvodine za mlade novinare. Posle godinu dana bila sam na ivici sagorevanja i osećala sam da me tradicionalno novinarstvo više ne ispunjava. Tražeći razloge, shvatila sam da – podstaknut uzvišenim idealizmom traganja za istinom iz srednjoškolskih dana – nisam se opredelila za ovu profesiju da bih postala još jedna hroničarka javnog života. Tada sam počela da tražim ozbiljnije profesionalne izazove. Tražila sam informacije o tome kako mogu samostalno da naučim osnovna načela istraživačkog novinarstva i tada sam pronašla seriju treninga Centra neznezavisne medije (Független Médiaközpont) u Budimpešti koja je već bila u toku i koja je bila presudna za moje buduće profesionalno napredovanje, a u međuvremenu sam učestvovala u nekoliko mentorskih programa vezanih za istraživačko novinarstvo.
Za mene je istraživačko novinarstvo ona grana novinarstva koja ne samo izveštava o trenutnoj situaciji, već, ukazivanjem na uzroke i odgovorne osobe, vodi čitaoca kroz proces otkrivanja skrivenih veza uz izlaganje posledica iztraženog slučaja, i to oslanjajući se isključivo na suve činjenice, bez personalizacije i političke pristrasnosti.
Uverena sam da je ključ zdravog demokratskog društva transparentan javni život,
u kojoj birači raspolažu sa svim informacijama potrebnim za donošenje odluka, počev od poznavanja stvarnog stanja u svom okruženju, preko odgovornosti za neopravdano trošenje svojih uplaćenih poreskih sredstava, do razumevanja mehanizama donošenja odluka njihovih izabranih predstavnika.
Zbog proširenja mog dosadašnjeg profesionalnog okvira i promena u mađarskoj politici u Vojvodini i – kao posledica toga – u uređivačkoj politici Hét Nap-a, nisam mogla da ostanem u nedeljniku, pa sam 2017. dala otkaz – sa idejom da osnujem portal Átlátszó Vajdaság. Ideja je potekla od jednog od mojih mentora, izuzetnog novinara i bivšeg radnika Átlátszóa, Andraša Bekera (Becker András), koji je nedugo posle toga napustio struku, a ja sam, u nedostatku iskustva, mentora i saradnika, odustala od svog plana.
U narednim godinama učestvovala sam u različitim projektima istraživačkog novinarstva sa manjim ili većim prekidima, u saradnji sa redakcijom Átlátszó Erdély iz Rumunije, i sa redakcijama KRIK i CINS iz Beograda. Stekla sam iskustvo kao pisac i menadžer konkursnih projekata, i upoznala sam osobenosti istraživanja činjenica u Srbiji. Nakon što smo u prekograničnom projektu pratili dešavanja na mađarskim izborima 2022. u saradnji sa redakcijama Átlátszó i Átlátszó Erdély, shvatila sam da mađarski portal koji se bavi prvenstveno sa istraživačkom novinarstvom u Vojvodini još uvek bi imao pravo da postoji, a sada više nisam videla prethodne barijere kao nepremostive, pa sam se nakon pet godina vratila mojoj ideji osnivanja portala Átlátszó Vajdaság.
Prvi i najvažniji zadatak portala Átlátszó Vajdaság je da obavlja svoju funkciju kontrole moći – i bude kočnica i protivteža političkim i finansijskim zloupotrebama.
Moj cilj je da koncepte javnih prihoda, javnih podataka i javnog interesa ispunim sadržajem na način da građani koji poštuju zakon i redovno plaćaju poreze osete težinu činjenice da – time da su nosioci javnog tereta zapravo imaju pravo na to da njihovi interesi budu odgovorno zastupljeni. Svojim radom želim dati svoj doprinos tome da se vrati poverenje u kvalitetne informacije, i da se podsticanjem kritičkog čitanja i konzumiranja vesti razvije medijska svest u društvu.
U početku ću na portalu objavljivati i pozadinska objašnjenja uz vesti koja će pomoći da se razumeju faktori koji utiču na javni život vojvođanskih Mađara i da se procesi koji se dešavaju u regionu stavljaju u kontekst. Na ove sadržaje ću se osvrnuti u narednim člancima, ali u isto vreme ću – nadam se – stvoriti bazu informacija koja će biti korisna svakome ko želi ažurne informacije o Vojvodini.
Uverena sam da ću vremenom uspeti da proširim vojvođansku redakciju, ali do tada će čitaocima biti na raspolaganju moji tekstovi. Tim redakcije Átlátszó u Mađarskoj je takođe doprineo rezultatima mog rada. Pokretanje ovog sajta ne bi bilo moguće bez stručne pomoći i podrške te redakcije. Zahvaljujem im se na poverenju i trudu!
Sadržaji portala Átlátszó Vajdaság biće dostupni svima besplatno, ali njihova priprema zahteva novčana sredstva. Deo troškova nameravam da pokrijem iz sredstava granta, ali pored toga računam i na priloge čitalaca. Zato vas molim, ako vam je važna sloboda mišljenja i informisanja, ako cenite moj rad i ako ste u mogućnosti, podržite kvalitetno informisanje i portal Átlátszó Vajdaság.
Virág Gyurkovics, osnivač i glavna urednica