Milliókat zsebelt be Szerbiában a magyar cég, amely felügyelte a vasúti felújítást

Virágkoszorúk az újvidéki vasúti pályaudvar előtt. Forrás: Dalibor Stupar / Autonomija

Tizennégy ember – köztük egy hatéves gyermek – halálát okozta az újvidéki vasútállomás bejáratának leszakadt előtető-szerkezete november 1-jén.

Egy 18 éves fiú lábát amputálni kellett, három sérült életéért továbbra is küzdenek, több mint 30 ember megsérült, közülük többeket kórházban ápolnak annak a balesetnek a következményeként, amely pénteken dél körül másodpercek alatt, szinte semmilyen előjel nélkül zajlott le a tartományi székvárosban.

A mentési munkálatokba több város is bekapcsolódott, de a romok eltakarítása így is késő estig tartott.

Az újvidéki polgárok a tragédia helyszínén gyertyát gyújtottak, és esténként közös megemlékezéseket tartanak, amelyeken a felelősök megnevezését követelik. Szerbiában november 2-ára országos gyásznapot, Újvidéken pedig háromnapos gyászt hirdettek.

Minden jel arra utal, hogy a felújítás során a leszakadt előtetőt is megbolygatták

Az újvidéki pályaudvar főépülete 1964-ben épült Farkas Imre építészmérnök tervei alapján. Az objektum a maga letisztult felületeivel az ornamentika nélküli, modern szocialista architektúra kiemelkedő példája, és egyben Újvidék városfejlesztésének szimbóluma, hiszen megépítése az új jugoszláv állam – második világháború utáni – egyik legnagyobb építészeti projektje volt.

A vasútállomás 2017 óta a modern világörökség része, s mint ilyen, külalakja védettséget élvez.

Ujvidek, vasuti palyaudvar, 2021. Forras: Antal Szilard / Rail4V4+V
Újvidék, vasúti pályaudvar, 2021. Forrás: Antal Szilárd / Rail4V4+V

Ezért amikor a projekttervezők, a China Railway Design Corporation (CRDC) és a Saobraćajni Institut CIP doo 2021-ben elkészítette a felújítás komplex tervét, illetve műszaki dokumentációját, akkor – Újvidék Város Műemlékvédelmi Intézetének feltételeivel összhangban –

kénytelenek voltak az eredeti kinézetet rekonstruálni.

A projekt főkönyve szerint a szóban forgó épületrész a pályaudvar B-szárnya, amely a jellegzetes fűrészfogas tetővel, valamint az impozáns, tartóoszlopok nélküli – lebegő – előtetővel rendelkezik. A pályaudvart vasbeton vázszerkezetből építették. Az objektumot szerkezetileg jó állapotúnak, látható sérülésektől mentesnek írta le a projekttervező.

A CRDC projektterve madartavlatbol. Forras: sremskevesti.rs
A CRDC projektterve madártávlatból. Forrás: sremskevesti.rs

Az épület egyes részeinek felújítását a korszerű energiahatékonysági szempontokkal indokolták. Mint fogalmaztak, „bizonyos beavatkozásokat terveznek az épületen, az enteriőr és exteriőr autentikus megjelenésének és anyaghasználatának megváltoztatása nélkül”. Homlokzati lakatosmunkák, a tetők és – ahol nem volt márványburkolat, ott – a homlokzati falak hőszigetelésének kiegészítése vált szükségessé. Kiemelték ugyanakkor, hogy „a tervezett munkálatok nem veszélyeztetik sem a meglévő épület stabilitását, sem az épület hiteles megjelenését”.

Az előtető ennek ellenére mégis leszakadt – 14 ember halálát okozva. 

Az egymásnak ellentmondó információs zajban – és mivel a projektdokumentumok nem transzparensek – egyelőre nem tudni biztosan, hogy az előtetőt felújították-e. A főkönyvben szerepelnek ugyan olyan tételek, amelyek vonatkozhatnak erre az épületrészre, ám nem teljesen egyértelmű, hogy ezek közül bármelyik fedte-e a bejárati rész rekonstrukcióját, vagy egyéb féltetős szerkezetekre vonatkoznak.

Senki nem vállal felelősséget a következményekért

A tragédia másnapján Zoran Gajić geológus mérnök, aki korábban tanácsadóként dolgozott a szóban forgó projekten, az N1 Televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy két fázisban is dolgoztak az előtetőn. Az első ütemben a mennyezeti részen lévő kerámia javítását, a másodikban pedig az épület homlokzati felújítását, valamint a kőburkolat rekonstrukciós munkáit végezték el.

Gajić állítja, hogy a projekt résztvevőinek számos levelet küldött, amelyekben a lehetséges veszélyekre figyelmeztetett. Például kérte, hogy távolítsák el az épület homlokzatáról a márványlapokat, és vizsgálják meg, milyen alapozás van ezek alatt a márványlapok alatt. Javítsák ki az alapozás esetleges hiábáit, és helyezzenek fel új márványlapokat – mint ahogyan az a projektben is szerepelt.

Újvidék polgárai 2024. november 1-jén, a tragédia napján gyertyát gyújtottak az elhunytakért. Forrás: Dalibor Stupar / Autonomija
Újvidék polgárai 2024. november 1-jén, a tragédia napján gyertyát gyújtottak az elhunytakért. Forrás: Dalibor Stupar / Autonomija

A munkálatokat kivitelező konzorcium, a China Railway International Company és a China Communications Construction Company (CRIC-CCCC) a baleset után azt nyilatkozta, minden segítséget megad a mentéshez és felépüléshez, ám a baleset okozásával kapcsolatos felelősségét nem ismerte el. Állításuk szerint mindent a jóváhagyott építési engedélynek megfelelően végeztek, az előtető szerkezetével pedig nem foglalkoztak a rekonstrukció keretében.

De nem csak a kínai konzorcium, hanem a szerb kormány is tagadja, hogy a felújítási munkálatok érintették volna ezt az épületrészt. 

Aleksandar Vučić köztársasági elnök sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „Csak azt tudom, hogy hatvan évig nem újítottuk fel azt az előtetőt. Akkor sem, amikor minden mást felújítottunk. Miért? Nem tudom.”

A közösségi médiát ugyanakkor ellepték azok a fotók és videók, amelyek rácáfolnak ezekre az állításokra.

Ahogyan arra a közösségi oldalakon többen is rámutattak, az egyik legszembetűnőbb különbség a felújítás előtti és utáni képeken, hogy míg a felújítás előtt két teljes blokkal rögzítették a lebegő előtetőt (a fenti képen a bejárattól balra és jobbra), addig a 2022 márciusi felújítás óta már csak egy-egy keskeny híd tartja azt.

Egy másik felvételen pedig az látható, hogy – bár a kivitelező tagadja a felújítási munkálatokat, ennek ellenére – idén májusban ismét felállványozták a főbejáratot. A júliusban, a felújításról közzétett képeken azt írják, a bejárat új acélszerkezetet kapott.

Markológépekkel takarították el a betondarabokat az újvidéki vasútállomás leszakadt tetőszerkezetének helyszínén. Forrás: Dalibor Stupar / Autonomija
Markológépekkel takarították el a betondarabokat az újvidéki vasútállomás leszakadt tetőszerkezetének helyszínén. Forrás: Dalibor Stupar / Autonomija

Az biztos, hogy a pályaudvart kétszer is lezárták a felújítás miatt. A Budapest–Belgrád vasútvonal szerb fővárostól Újvidékig terjedő szakaszának felújítása 2021 októberében kezdődött. Az első ütem munkálatait 2022 márciusára – a választási kampányt megelőzően – fejezték be. Aztán, 2024 januárjától ismét lezárták a pályaudvart a második ütem rekonstrukciója céljából, ami július 5-ig tartott. Azóta teljes kapacitással üzemel a pályaudvar.

A Gazdasági Társaságok Nyilvántartásának (Agencija za privredne registre – APR) honlapján az építési engedélyekre vonatkozó felületen – amelyen nyilvánosan is közzéteszik a kiadott építési okiratokat – az újvidéki vasúti pályaudvar felújítási munkálataival kapcsolatban nem adtak ki használatbavételi engedélyt.

Az Újvidék–Szabadka–államhatár szakaszon még egyetlen részfeladatként elkészült épület sem kapta meg a használatba vételi engedélyt. Forrás: Print screen / APR
Az Újvidék–Szabadka–államhatár szakaszon még egyetlen részfeladatként elkészült épület sem kapta meg a használatbavételi engedélyt. Forrás: Print screen / APR

A használatbavételi engedély a létesítmény használatra kész írásbeli igazolása, ami garantálja, hogy a kivitelezés során minden előírást szigorúan betartottak, a berendezéseket ellenőrizték, és a létesítmény csatlakozik a teljes infrastruktúrához. Az engedély a kivitelezés után, az épület sikeres műszaki vizsgálatának feltételével szerezhető meg.

Kínai érdekek mentén, kínai hitelből, kínai kivitelezővel

A kínai fejlesztési hitel feltétele, hogy kínai legyen a kivitelező. Ezért amikor a magyar és a szerb kormány megállapodott abban, hogy felújítja a kétvágányú Budapest–Belgrád vasútvonalat, és körvonalazódni látszott, hogy a projekt kínai tőkéből fog megvalósulni, már nem is volt kérdés, hogy ki lesz a kivitelező, legfeljebb az, hogy melyik kínai vállalat.

Orbán Viktor és Aleksandar Vučić a Belgrád–Újvidék vasúti szakasz megnyitóján 2022. március 19-én. Forrás: Aleksandar Vučić / Facebook
Orbán Viktor és Aleksandar Vučić a Belgrád–Újvidék vasúti szakasz megnyitóján 2022. március 19-én. Forrás: Aleksandar Vučić / Facebook

Az újvidéki pályaudvar rekonstrukciójával kapcsolatos adatok közzétételét a 021 portál januárban igényelte az Építési, Közlekedési és Infrastrukturális Minisztériumtól, ám az megtagadta a válaszadást. Továbbra sem tudni tehát, hogy pontosan mekkora összegben állapodtak meg a CRIC-CCCC vállalattal, illetve hogy történt-e áremelés a 2021-es megállapodáshoz képest.

Az építkezés részleteit a felügyeleti munkálatokra vonatkozó közbeszerzési pályázati kiírásból kerestük ki. Eszerint az építési munkálatok terve a következőket tartalmazta:

Az Újvidék–Szabadka–államhatár vasútvonal mentén érintett 108,4 km hosszúságú szakasz korszerűsítése, rekonstrukciója és megépítése három szakaszon egyidejű munkák elvégzésével valósul meg. A projekt keretében a legfeljebb 200 km/h-s sebességgel haladó teher- és személyvonatok számára kétvágányú vasútvonal épül az állomások közötti szakaszon.

A hivatalos állomásokon a vágánykapacitások rekonstrukciója zajlik (Újvidéken, Kiszácson, Zmajevon, Bácstopolyán, Nagyfényen, Naumovićevon, valamint Szabadka teher- és személyvonatok számára fenntartott állomásán). Más településeken (Piroson, Verbászon, Szikicsen és Kishegyesen) pedig új állomásépületeket létesítenek. Továbbá korszerűsítik a meglévő Sajlovo és Stepanovićevo megállóhelyeket.

A projekt összesen 58 mérnöki létesítmény megépítését irányozza elő, köztük aluljárókat, felüljárókat, gyalogos és kerékpáros útvonalakat, viaduktokat és hídszerkezeteket.

Építészeti szempontból mintegy 70 épület rekonstrukciója szerepelt a tervekben. 

Az építési munkálatok egyebek mellett magukba foglalták a peronok, aluljárók és kerítések megépítését, valamint annak a nyolc állomásépületnek a felújítását, amelyek között az újvidéki vasútállomás is szerepelt.

Magyar cégek is vannak abban a konzorciumban, amely a projekt szakértői felügyeletét végezte

Az Újvidék–Szabadka–államhatár vasútvonal rekonstrukciós, korszerűsítési munkálatai szakszerű felügyeletére 2021. november 12-én írt ki közbeszerzési eljárást a Köztársasági Építési, Közlekedési és Infrastrukturális Minisztérium.

Bár a közbeszerzési kiírás során több érdeklődő is kérdéseket fogalmazott meg a kiírás pontosítása érdekében, a december 13-i határidőig végül mindössze egyetlen ajánlat érkezett be – igaz, a kérdezők közül ketten is részesei a nyertes konzorciumnak, melynek tagjai a következők:

  • Project Biro Utiber doo
  • AG Institut doo Novi Sad
  • Utiber Road Investment Ltd. (Utiber Közúti Beruházó Kft.)
  • Slaviša Ilić PR geodetske usluge projektovanje i ostale usluge iz oblasti
    građevinarstva SDC PROFESSIONAL Beograd (Čukarica)
  • VIKÖTI Mérnök Iroda Kft.
  • Egis d.o.o. Beograd

A nyertesekről szóló határozatot 2022. január 27-én hirdették ki. A megadott lebonyolítási határidő 37 hónap, vagyis a munkálatok befejezése legkésőbb 2025. tavaszára várható.

A felügyeleti munkálatokról kötött közbeszerzési szerződés eredeti értéke 3.659.000.000 dinár (31,2 millió euró).

Azóta azonban már kétszer is megemelték az összeget, ami jelenleg 3.959.589.300 dinár (33,7 millió euró).

A konzorcium vezető pályázója a Project Biro Utiber doo 2014.06.12-én alakult Újvidéken. A cég két fő tevékenységet végez: felügyelet és konzultáció, valamint tervezés.

Az Utiber neve ismerősen csenghet, hiszen a közelmúltban a Nemzeti Sport írta meg róla, hogy a műszaki felügyeleti munkálatokkal részt vesz a belgrádi nemzeti stadion felújításában.

De az Utiber nemcsak a stadionfelújítás munkálataiban vesz részt, hanem számos, többségében a szerb kormány szempontjából kiemelt jelentőségű beruházásnál nyert műszaki felügyeleti közbeszerzést a cég szerbiai fióktelepe.

A közbeszerzések összértéke 8,7 milliárd dinár (75 millió euró).

A cég anyavállalata, a magyarországi Utiber Kft. szintén jól szerepel a magyar állami megrendeléseken. A többi között tagja annak a konzorciumnak is, amely a 35 éves autópálya koncessziót elnyerte. 

 

Szöveg: Gyurkovics Virág

Nyitókép: Újvidék polgárai gyertyát gyújtottak a tragédia helyszínén. Forrás: Dalibor Stupar / Autonomija

Gyurkovics Virág
About Gyurkovics Virág 41 Articles
Gyurkovics Virág 1987-ben született Szabadkán. Újságírói pályáját 2009-ben a Vajdaság Ma hírportálnál kezdte. 2012-től a Hét Nap hetilap újságírója, 2014-től a művelődési rovat szerkesztője. 2017-től szabadúszó újságíróként közölte publicisztikáit és tényfeltáró cikkeit a többi között az Átlátszó, az Átlátszó Erdély, a KRIK, a CINS, az Autonómia, a Dunszt és a Napunk online felületein, valamint a Családi Kör hetilap hasábjain. 2023-ban elindította az Átlátszó Vajdaságot. A Vajdasági Független Újságírók Egyesületének (NDNV) a tagja.